Obec Suchodol

O obci

Obec Suchodol se nachází 6 km severovýchodně od Příbrami. První písemné zmínky o vzniku obce se uvádějí z roku 1360, kdy vladycké sídlo bylo v držení Petra ze Suchého Dolu. Nejdéle byla obec v držení Korků z Korkyně a to od roku 1413-1605. V obci stávala tvrz, která zanikla v 17.století. Přibližně na pozemku tvrze byl vystavěn hospodářský dvůr, který byl v roce 1669 připojen k Dobříšskému panství.Dominantou obce je filiální kostel Svatého Lukáše, několikrát přestavěný a  jeho původní sloh není známý. Ve věži je umístěn zvon od někdejšího nejvýznamnějšího vladyky Pavla Korky z Korkyně s uvedeným letopočtem 1582. V kostele je umístěn barokní oltář s obrazem Svatého Lukáše. Kostel obklopuje místní hřbitov, který slouží pro místní občany.

Součástí obce Suchodol je obec Liha. Její první písemná zmínka se datuje k roku 1336. Dominantou obce je kaplička zasvěcená Svatému Václavu. Obce se sloučili v roce 1960.

V obci Suchodol byla v roce 1906 postavena škola, která po několika přestavbách slouží dětem dodnes. Součástí školy je mateřská škola, družina, kuchyně s jídelnou.Významnou stavbou je víceúčelová budova, ve které je umístěn obecní úřad, hospoda, drobná provozovna, čtyři byty a hasičská zbrojnice. V obci je obchod se smíšeným zbožím, je zde sídlo zemědělského družstva a podniká zde i několik dalších firem, které zaměstnávají převážně místní občany.Obec má platný územní plán, který řeší správu dvou katastrálních území o rozloze 650 ha. Obě obce jsou odkanalizované do místní ČOV, převážná část obce je plynofikována. Kulturní a společenská činnost je zajišťována ve spolupráci obce, dobrovolných hasičů, školy a aktivními občany.

V roce 2013 byl obci v parlamentem ČR udělen znak a vlajka.

 

Aktuality

Nařízení Středočeského kraje
o stanovení podmínek k zabezpečení požární ochrany v době zvšeného nebezpečí vzniku požáru
více
SPORTOVNÍ DEN
více
Plánované termíny jednání ZO od května 2017
více
Rybářský řád platný od 1.4.2017
více
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových
nedostatečně identifikovaní vlastníci - aktualizace únor 2017
více

Spuštěn nový vzhled internetových stránek.